2024
Final Competition of the Tráth na gCeist Feachtas, Tuesday, 5 March 2024, F2 Unit, Rialto, Dublin
Coláiste Eoin, Dublin,
Winners of 2024
It was a very enjoyable, rewarding day at the Final Competition of Feachtas's Tráth na gCeist 2024... for the winners!! It was a close competition between the 16 secondary schools who took part in the Final in Unit F2, Rialto, Dublin on Tuesday, 5 March 2024. Three teams came through, taking with them the first, second and third places. Coláiste Eoin was especially successfuly, taking both first and third place.
The qualifiers began in September 2023 and the Feacthas team travelled to secondary schools and Gaelcholáistí all across the country. 19 teams managed to make it to the final.
On Tuesday, our incredible host, the charming, bubbly, Mr Jamie Ó Flannúra had the competition well underway. He asked a lot of difficult questions with mysterious answers to the competitors, but they managed amazingly against the challenge.
A prize fund of €1,240 was awarded to the winners of the day. €600 for place and the pupils from Coláiste Eoin were the ones to go home with this prize: Eoghan Ó hAnluain-Fay, Finn Ó Donaile, Traolach Ó Súilleabháin, and Senan Ó Caithniadh.
The second place winners from Coláiste Naomh Mhuireadaigh did exceedingly well, winning a prize of €400: Niall Ó Murchú, Eoghan Ó Duarcáin, Gaibhin Ó Braonáin, and Jeaic Ó Muirí.
Coláiste Eoin had some more luck when their second team won €240 for third place: Dónal Mac Artáin, Doiminic Ó Súilleabháin, Finian Mac Rothaích, and Cillian Ó Donnchú.
"It's an incredible thing to be able to bring young people together to comete against one another through Irish, Even the amount of teams who did not come from Gaelcholaistí. It's a great reason for hope that Irish is strengthening among young people," says Oisín Ó Dubhshláine, Feacthas development officer.
"There is always a high standard at the Final and the research and preparation the pupils underwent was clear as day," says Loretta Ní Churraighín, Feachtas Manager. "It was great to hear the Irish so easily."
"I congratulate the winners and all the pupils who took part in Feachtas's Final Competition today," says Pádraigín Nic Ghearailt, Tráth na gCeist Feachtais Co-Ordinator. "It's an incredible thing that they've done."
Qualifiers
2023/2024
There was fierce competition across the country as the secondary schools entered the preliminary rounds. Below, is the List of Winners:
1. CBS an Muileann gCearr
First Place:
CBS an Muillean gCearr
Team Members:
Ruairí Kelly;
Daniel Flynn,
Killian McGrath,
Toby Murtagh
Second Place:
Coláiste Pobail Atha Luain
Team Members:
Leah Maguire;
James Duffy;
Aditya Varma Bhyrraju;
Éabha Wheatley
4. Gaelcholáiste Charraig Uí Leighin
First Place:
Gaelcholáiste Choilm
Team Members:
Éanna Ó hÚrnaí;
Colm Ó Dubhaill;
Daragh MacInglis;
Darragh Ó Gormáin
Second Place:
Gaelcholáiste Charraig Uí Leighin
Team Members:
Ciarán Ó Dubhgáin;
Alex Neff;
Killian Mac Suibhne;
Lucy Ní Eathairn
7. Coláiste Chroí Mhuire
First Place:
Scoil Chuimsitheach Chiaráin
Team Members:
Eimear Nic Dhonnchadha;
Molly Smith;
Rian Ó Flanagáin;
Micil Mac Donncha
9. Coláiste Tulach Mhór
First Place:
Coláiste Tulach Mhór
Team Members:
Amy Noonan;
Eloise Judge;
Bláithín Clarke;
Wyatt Winston
Second Place:
Coláiste Tulach Mhór
Team Members:
Amelie O'Connor;
Laura Greenan;
Felix Visann;
Conor Clarke
11. Coláiste Naomh Mhuireadaigh
First Place:
Coláiste Naomh Mhuireadaigh
Team Members:
Niall Ó Murchú
Eoghan Ó Duarcáin
Gaibhin Ó Braonáin
Jeaic Ó Muirí
13. Meánscoil Naomh Mhuie
First Place:
Coláiste Oiriall
Team Members:
Aoibhín Nic Cormaic;
Alannah Nic Giolla Bhéiní;
Saorlaith Nic Cionna;
Daithí Mac Cormaic
14. Gaelcholáiste an Chláir
First Place:
Gaelcholáiste an Chláir
Team Members:
Adam Gomez;
Dylan Ó Riain;
Fiachra Dobson;
Kyle Ó Murchú
2. Gaelcholáiste Phort Láirge
First Place:
Gaelcholáiste Phort Láirge
Team Members:
Cameron Mac Giolla Chirce Ó Cadhla;
Matthew Mac Roibeaird;
Seán Mac Gibne;
Muireann Ní Dhuíghiolla
3. Coláiste Mhuire BÁC
First Place:
Scoil Pháirc Sandford
Team Members:
Sam McCarthy;
Aengus Ó Ceallaigh;
Doire Sheridan;
Sanjay Menon
5. Coláiste Pobail Osraí
First Place:
Coláiste Pobail Osraí
Team Members:
Tomás Ó hOldáin;
Iain Ó Coimín;
Ruaidhrí Ó Deá;
Faye Ní Laoghaire
6. Scoil Chlasaiceach Naomh Phádraig
First Place:
Scoil Chlasaiceach Naomh Phádraig
Team Members:
Ruairí Mac Cormaic;
Séamus Ó Conaill;
Dara Ó Críonáin;
Oscar Leufer - Ó Gaibheacháin
8. Gaelcholáiste Chiarraí
First Place:
Pobalscoil Chorca Dhuibhne
Team Members:
Oscar Ó Donnagáin;
Eibhlín Ní Dhuibhginn;
Lucy Ní Chathail;
Saoirse Beth Cluamháin Ní Shlattara
Second Place:
Pobalscoil Chorca Dhuibhne
Team Members:
Diarmuid Ó Ciardhubháin;
Seán Ó Fiannachta;
Cuan Ó Fiannachta;
Cormac Ó Dubháin
10. Coláiste an Eachréidh
First Place:
Coláiste an Eachréidh
Team Members:
Conall Ó Corcóra;
Semyon Ó Sionnaigh;
Conor Ó Loinsigh;
Shane Talty
12. Coláiste Naomh Columba
First Place:
Coláiste Eoin
Team Members:
Eoghan Ó hAnluain-Fay;
Finn Ó Donaile;
Traolach Ó Súilleabháin;
Senan Ó Caithniadh
Second Place:
Coláiste Eoin
Team Members:
Dónal Mac Artáin;
Dominic Ó Súilleabháin;
Finian Mac an Rothaích;
Cillian Ó Donnchú